Wycieczki po Nowej Hucie z ramienia Fundacji

Wycieczki organizowane są z ramienia Fundacji Promocji Nowej Huty w ramach projektu „eNHa Trip ”.
Ofiarując cegiełkę na rzecz Fundacji, otrzymujesz wycieczkę po zakątkach Nowej Huty

Kliknij, i zamów wymarzoną wycieczkę już dziś

Click to see historical photos of Nowa HutaClick to see historical photos of Nowa Huta

Podczas każdej wycieczki, gwarantujemy:

* Rodowitych nowohuckich przewodników (języki: angielski, rosyjski, francuski, włoski)

* Elastyczny program zwiedzania dopasowany do Waszych zainteresowań i pokładów Energii

* Miłe towarzystwo, masę pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń


eNHa TRIP – Niezwykła podróż do PRL

Nowa Huta…

znana jako młodsza siostra Krakowa, niejednokrotnie nazywana polską perełką socjalizmu, skrywa pośród swoich osiedli relikty i zabytki dawnej epoki…
Wycieczkę rozpoczniemy od spaceru Aleją Róż w miejscu gdzie niegdyś stał największy w Polsce pomnik W. Lenina. Porównamy zdjęcia z dawnych lat z aktualnym wyglądem serca Nowej Huty. Przy okazji wpadniemy na kawę w kultowej Restauracji „Stylowa”, gdzie poczujecie się jak w “złotym okresie” PRLowskiej Polski. Następnie udamy się pod bramy nowohuckiego kombinatu, który był głównym powodem dla powstania miasta. Tam zaglądniemy do wnętrz opuszczonych budynków administracji, oraz do ich podziemi gdzie na zwiedzających czeka zachowany w oryginalnym stanie schron dowodzenia z lat 50. Kolejnym punktem wycieczki będzie spotkanie z prawdziwym czołgiem z II Wojny Światowej stojącym niespodziewanie pomiędzy blokami Nowej Huty, a na koniec wizyta w kościele Arka Pana. który stał się symbolem oporu nowohucian przeciwko narzuconym komunistycznym ideom, a także jednym z najważniejszych punktów walk solidarności w okresie stanu wojennego. Podsumować wycieczkę i 70-letnią już historię Nowej Huty przyjdzie nam w kawiarni utrzymanej w stylu epoki, w której nie brak gadżetów i przedmiotów życia codziennego polski ludowej. W kawiarni istnieje możliwość zobaczenia krótkiego filmu propagandowego o budowie miasta. Wszystkim tym punktom uroku doda środek transportu – kultowy maluch z epoki lub inny większy pojazd z tamtych lat w zależności od potrzeb i życzeń grupy, który będzie poruszać się po Nowej Hucie. Wybierzcie dla swojej kompani malucha, dużego Fiata czy też Nyskę, aby jak najlepiej zapamiętać waszą nowohucką przygodę.

Kontakt i cena

Aby zapisać się na wycieczkę skontaktujcie się z naszymi wolontariuszami poprzez e-mail w zakładce „kontakt” lub pisząc bezpośrednio na jeden z adresów:

mateusz.marchocki@fundacjanh.org , sebastian.adamczyk@fundacjanh.org

lub pod numerem telefonu: 791-605-879 – Mateusz, 510-313-661 – Sebastian

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym odbieramy zwiedzających BEZPŁATNIE z każdego hotelu i hostelu na terenie Krakowa!
By jak najlepiej sprostać Waszym oczekiwaniom zachęcamy do zapoznania się z podstawowym planem zwiedzania, który można dowolnie modyfikować, aby z wycieczki po Nowej Hucie wynieść wiele pozytywnych wspomnień.

Wycieczkę organizujemy za wpłatę dotacji-cegiełki na konto Fundacji w wysokości 130zł/osoba, (Istnieje możliwość wpłaty niniejszej kwoty do puszki u naszych wolontariuszy tuż przed rozpoczęciem wycieczki). Czas wycieczki to około 4 godziny, w trakcie których poruszamy się po terytorium całej dzielnicy Nowej Huty naszymi samochodami z epoki.

Zobacz zdjęcia z naszych wycieczek:

previous arrow
next arrow
Slider

Program wycieczki

Standardowy program wycieczki dostępny przy wpłacie cegiełki w wysokości 130zł od osoby:

 • Podziwianie architektury Placu Centralnego i dzisiejszego centrum Nowej Huty. Omówienie układu urbanistycznego wokół Alei Róż, krótkie wprowadzenie do historii budowy miasta i najważniejszych wydarzeń lat 1949-1989. Spacer Aleją Róż w miejscu dawnej obecności pomnika Lenina. Możliwość krótkiej przerwy w Restauracji Stylowa.
 • Bramy Kombinatu Metalurgicznego, budynki Z i S Centrum Administracyjnego Huty, słynny napis Huta im. T Sendzimira. Możliwość rozszerzenia o wizytę w budynkach oraz w schronie (więcej tutaj: www.fundacjanh.org/zwiedzanie-kombinatu)
 • Nowohucki krzyż na osiedlu teatralnym, miejsce protestu mieszkańców przeciwko jego usunięciu w 1960 roku.
 • Teatr Ludowy oraz pomnik czołgu IS2 pod Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie
 • Kościół Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana – pierwszy w Nowej Hucie wywalczony przez mieszkańców kościół. Symbol zwycięstwa nad komunistyczną ideologią.
 • Lokalna kawiarnia utrzymana w stylu z epoki, emisja filmu propagandowego „Kierunek Nowa Huta” możliwość zamówienia ciepłych napojów, lub deseru.

Chcesz poznać Nową Hutę jeszcze lepiej? Interesują Cię pozostałe atrakcje? Wesprzyj nas dodatkową dotacją, a pokażemy Ci znacznie więcej! Zapytania o modyfikacje programu prosimy kierować poprzez zakładkę kontakt:

 • Spacer osiedlami w starej części dzielnicy i wypatrywanie wyjść ewakuacyjnych z podziemnych schronów rozsianych po okolicy, omówienie cech miasta przygotowanego do III Wojny Światowej jak i architektonicznych elementów miasta “idealnego”.
 • Wizyta w Muzeum PRL-u wraz ze zwiedzaniem zachowanych w oryginalnym stanie podziemnych schronów przeciwlotniczych pod budynkiem dawnego Kina Światowid (Bilet 9PLN) Usługa przewodnicka wliczona w cenę.
 • Plac przy poczcie i osiedle Willowe – początkowo planowane centrum przyszłego miasta zbudowane według koncepcji miasta-ogrodu wraz z pierwszym wybudowanym w Nowej Hucie blokiem.
 • Park Ratuszowy, park miłośników szachów i gier karcianych. W tym miejscu przypomnimy o szeregu niezrealizowanych pomysłów w socjalistycznym mieście, zdradzając skąd wzięła się nazwa parku.
 • Kopiec Wandy usypany około VII wieku. Jeden z 4 krakowskich kopców. Historia legendarnej postaci księżniczki Wandy i jej powiązanie z Nową Hutą.
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy, przykład architektury nowohuckiej lat 90. + krzyż na osiedlu stojący od XIX wieku przy drodze prowadzącej z Mogiły do Bieńczyc.
 • XIII wieczny Klasztor Cystersów w Mogile oraz sąsiadujący z nim Kościół Św. Bartłomieja
 • Spacer po Zalewie Nowohuckim do położonego nieopodal Dworku Jana Matejki w Krzesławicach
 • Wizyta w barze mlecznym i możliwość zjedzenia typowego polskiego obiadu epoki PRL
 • *napoje, posiłki, bilety wstępu do muzeów są dodatkowo płatne

 Zobacz również naszą ofertę zwiedzania budynków i schronu Kombinatu